Notebooki konwertowalne i hybrydowe

Rynek laptopów stale się powiększa, a jakość urządzeń ulega poprawie. Z uwagi na to bardzo często jesteśmy do tyłu z najnowszymi konstrukcjami i nie wiemy nawet, że można kupić laptopa, który ma dane cechy. Obecnie bardzo popularne są laptopy hybrydowe lub konwertowalne. Mogą się wydawać jednym i tym samym, natomiast są to dwie całkiem inne konstrukcje.

Określeń laptop konwertowalny i hybrydowy używa się zamiennie, aczkolwiek są to tak naprawdę dwa różne urządzenia i trzeba pamiętać o tym, żeby je rozróżniać.

Czym jest laptop konwertowalny?

Laptop konwertowalny to taki, który może być używany jako tablet, ale nie ma możliwości odpięcia ekranu od stacji roboczej. Oznacza to, że ekran takiego laptopa można obracać względem ekranu stacji roboczej o 360 stopni i właściwie złożyć klawiaturę z ekranem, ale nie od takiej strony, jak dzieje się to normalnie, tylko od drugiej. Inaczej mówiąc, ekran laptopa konwertowalnego może być odchylany tak mocno, że aż okręcimy nim cały okrąg i zetkniemy go z klawiaturą od tej strony, na której laptop stoi.

Taka konstrukcja jest bardzo wygodna, bowiem możliwe jest dowolne ustawianie ekranu względem klawiatury. W większości laptopów zawiasy dają się przekręcać tylko do pewnego momentu. Możemy odchylić lekko ekran poza zakres 90 stopni, ale dalej się nie da. W przypadku laptopów hybrydowych możliwe jest dowolne manipulowanie ekranem tak, żeby było nam wygodnie.

Czym jest laptop hybrydowy?

Laptop hybrydowy to laptop konwertowalny, ale dodatkowo z możliwością odpięcia stacji roboczej od ekranu. O ile w laptopach konwertowalnych nie jest to możliwe, o tyle w przypadku hybrydowych mamy możliwość w każdym momencie odpiąć ekran i korzystać z notebooka jak z tabletu. Laptopy hybrydowe zawsze mają dotykowy ekran, co sprawia, że po odpięciu od stacji roboczej przeistaczają się w prawdziwe tablety.

Zalet takich konstrukcji jest naprawdę bardzo wiele. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że takie notebooki są oczywiście droższe, ale mimo to pozwalają nam na znacznie wygodniejsze i bardziej dopasowane do naszych potrzeb korzystanie. Wydatek rzędu kilku tysięcy złotych na dobrego laptopa hybrydowego nie jest więc taki duży, kiedy weźmiemy pod uwagę, że lepszy laptop i lepszy tablet kosztowałyby nas tyle samo albo nawet więcej.

Kiedyś laptopy konwertowalne i hybrydowe były swego rodzaju fanaberią. Dzisiaj natomiast są już standardem, z którego korzysta bardzo wielu ludzi. Konstrukcje takie cieszą się coraz większą popularnością i pewnie za jakiś czas zdominują rynek urządzeń mobilnych.

Dodaj komentarz